Åter till lite O-nörderi, denna gång långsträckor. Som CC lärde oss i lucka 3 så är det något speciellt med att springa långsträckor. Gör en plan, dela upp sträckan i delsträckor och håll dig till planen! Nedan följer lite exempel på hur man skall göra och inte skall göra.
Sträcka 1 – Silva Leauge Göteborg

Absolut en av årets bästa långdistansbanor signerad mr Carlstedt. En sträcka i klassisk tung Göteborgsterräng där vi får se 3 utpräglade vägval.
Här visar sig rakt på vara det bästa. Väljer man vägen är man rökt, på denna sträckan i alla fall. (å andra sidan kanske det lönar sig i längden?)
Jerker Lysell 9.03 – Rakt på (Blå)
Thierry Gueorgiou 9.49 – vänster (Gul)
Fredrik Johansson 9.19 – höger (Röd)
Sträcka 2 – Silva Leauge Göteborg
Efter en timmes löpning kom banans höjdare. En sträcka med minst 4 klara vägval. Snacka om vånda när det suger i benen. Delar man in den i delsträckor så ser man ganska tidigt vad som kommer att vara det bästa, vilket är?

Gustav Bergman 13.32 – Rakt på (blå)
Jonas Pilblad 14.50 – Rakt på (lila)
Johan Runesson 15.15 -Höger (grön)
David Andersson 15.20- Vänster (Blå)
Jämför man mitt och Gustavs vägval så skiljer det sig mycket innan bäckpassagen och mot slutet. Här är det tröttheten som spelar en ett spratt och ger en tanken: jag kanske kan skråa fint i början?. Vilket kostar en båge och tidstapp. Skillnaden i slutet tror jag är ganska jämförbara. Intressant är att vänstervägvalet är ganska bra trots den långa och förhållandevis tunga löpvägen.
Sträcka 3 – SM lång

Tuff terräng, men vackert och underbar orientering. Här bjöds vi på en klassisk banläggarfälla. Superkort sträcka till ettan och sedan superlång sträcka till tvåan. Jag föll pladask i fällan. Jag stod säkert 30 sekunder vid kontrollen innan jag bestämde mig för? Inget! Nja, kanske något högeralternativ, men jag ändrade mig 1 min senare och försökte mig på ett vägval rakt på. Här får vi nu skåda ett skolexempel hur mycket tid man tappar om man inte är beslutsam i sin orientering. 4 minuters tapp, jösses! Man kan inte heller skylla på trötthet så tidigt på loppet.
Mycket imponerande, distinkt löpning av Johan R och ett intressant högervägval som trots allt är 2 minuter bättre än mitt…
Johan Runesson 14.33 – (lila) Rakt på
Jonas Leandersson 16.51 – (violett) Höger
Jonas Pilblad 18.44 – (blå) oklart
Sträcka 4 – SM lång
Efter att ha halkat runt på vitmossan i över en timme kom den sista längre sträckan. Här väljer flera av topplöparna helt skilda vägval.

William Lind 12.33 – (blå) Svagt vänster
Johan Runesson 12.36 – (lila) Höger
Gustav Bergman 12.43 – (violett) Rakt på
Jonas Pilblad 13.21 – (röd) Svagt vänster
Albin Ridefelt14.37 – (röd) Jättevänster
Tre olika vägval på i stort sett samma tid. Alla löparna genomför vägvalen i stort sett perfekt och litar på att det är det bästa, där har vi nyckeln.
Jonas vägval är typiska trötthetssymptom, vill inte lämna vägen, svajar lite hela vägen.
Albins vägval visar sig vara allt för långt och ett tapp på 2 dyrbara minuter.
Summerar vi detta så kan vi konstatera att vägval rakt på lönar sig ofta i nordisk terräng. Man kan även se att en genomförandet är extremt viktigt. man måste lära sig att längta efter långsträckan och se till att optimera den, speciellt när tröttheten kommer. Uttrycket älska ditt valda vägval (citat Åke Jönsson) är värt att lägga på minnet.
| 2012-12-20 10:08 EE |
| Mästaren av långsträckor har talat. Jag tror man ska springa med dig på en långsträcka för att se hur det funkar med stråken. |
| 2012-12-20 17:26 Pär |
| älskar långsträckor… roligt höra experters tankar |
| 2012-12-20 21:56 TN |
| Trevlig läsning. Klokt på alla sätt. Och så kartor… sträckor… abstinens… |
Nyheten publicerad på gamla websiten