Årets 5-dagars går som de flesta säkert vet i Mjölby, Östergötland.

Det är ca 15 st IFKare som är där och springer. IFK startade första etappen med en seger av Martin Larsson! Stina S visade sedan vilken kanonform hon är i och sprang hem en fin etappseger på 4e etappen, Grattis!
Etapp 5 Norrköpingsetappen
Det blev inga totalsegrare i år, men många fina resultat:
IFK Göteborg
klass, total placering, löpare
H21 E 14 Erik Engstrand
H21 E 66 Truls Persson
H20 E 33 Markus Johansson
H10 Joel Flakberg
H21 13 Mattias Larsson
D35 7 Weronica Zederin
D35 M 18 Cecilia Flakberg
H40 32 Roine Pettersson
H45 Roger Hallgren
H45 M Dan Abrahamsson
H55 Kent Eriksson
D21 K 3 Stina Strömstedt
D21 K 6 Maria Holmstrand
H45 K 19 Per Flakberg
H21 K 4 Daniel Grahn
H21 SE,E4 Per-Anders Eggertsen
H21 SE,E4 Henrik Eliasson
Etapp 4 Linköpingsetappen
Etappseger av Stina S i D21K, grattis Stina! Hon kommer att gå ut 6.18 min efter första startande, Maria H i samma klass ligger några minuter efter och går ut ca 5 min efter Stina. Både Weronica och Daniel G har gjort 4 stabila lopp och ligger 5a resp 4a inför morgondagens jaktstart. Daniel som går ut endast 2.40 efter första löpare i H21K, mycket spännande!
Lycka till imon!
Etapp 3 Tidernaslanskaps etapp
På onsdagen bjöd samtliga IFKare på stabila lopp, inga stora placerings tapp men inte heller några stora upphämtningar.
Etapp 2 Mjölbyetappen
Dagens bästa placering stod Daniel Gran för i H21K, en 2:a plats, grattis! Men det var Per Flakberg som stod för det största placerings upphämtningen i H45K med en upphämtning av hela 52 placeringar. Weronica Zederin gjorde ytterligare en stabil etapp och ligger totalt på en 5e plats. Våra tre elitklass löpare (erik, truls & marcus) har sprungit två ganska jämna etapper, marcus tappade lite idag och ligger totalt på en fin 19e plats, medan erik och truls ligger totalt 12a resp 65a. Maria H gjorde idag ett bra lopp och ligger totalt på en 10e plats dagens placering en 4:e plats.
Bra sprunget allihopa!

Etapp 1 Boxholmsetappen
Första etappen hade IFK en seger i öppen 9, och det var Martin L som visade var skåpet skall stå. Annars var det två tjejer som stod för de bästa placeringarna Stina S och Weronica Z i D21K resp D35, 5:a i resp klass.
Själv är jag inte på 5-dagars och kan inte ge någon mer detaljerad rapport. Men man kan ju misstänka att det kan var rejält lerig och centralorten är kanske en repris av Hallsberg…
www.oringen.se där kan man kolla på live resultat mm
Fortsatt lycka till på 5-dagars!
| 2007-07-23 17:20 Karolina |
| Grattis Martin!
Lycka till alla IFKare som är med och springer |
| 2007-07-23 18:30 Henrik |
| Markus 14:e i H20 E. stabil start! |
| 2007-07-24 16:34 Roger -H45 |
| Jag har tyvärr redan kastat in handduken i årets 5-dagars. Vaknade upp redan går med lätt feber men försökte skaka av mig sjukkänslan med kaffe och väntan i strilande ösregn.Det var naturligtvis största anledningen till att jag underprestrerade grovt igår, en lårkaka efter 10 min gjorde det inte bättre (pga onormalt dålig balans?). Idag sängliggande (=ej start), imorgon tåg hem. Lycka till alla ni IFK:are som kämpar vidare. |
| 2007-07-25 05:58 HK |
| Kan man betta på vem som tar hem duellen i D21 Kort mellan Maria H och Stina? |
| 2007-07-25 18:16 RH |
| Duellen hårdnar. Stina 2:a idag och ligger därmed några sek före Maria sammanlagt. Tips: tycker ni O-ringen har kass resultatgivning via sin sida så gå direkt in på www.oringenonline.com/OLA istället. |
| 2007-07-26 10:20 RH |
| Stina har gjort ett nytt kanonlopp idag och leder med 3 min i D21K när ca halva startfältet kommit imål. Kan det räcka till etappseger? |
| 2007-07-31 20:10 Karolina |
| Tack för bra info om 5-dagars här på hemsidan! |
;
Nyheten publicerad på gamla websiten