Smålandskavlen 2012

Prisutdelning

Klavreström 27-28 oktober, som vanligt: rått, kallt och fuktigt, men hur kul som helst. Årets avslutande laginsats räckte till en finfin 4:e plats i bästa tänkbara konkurrens, det är riktigt bra!

Förberedelserna sista veckan bestod av tuffa, blöta och danska intervaller på tisdagsträningen, med en efterföljande stentuff nattcup i Jonsered på onsdagen. Det gav ett perfekt sug efter fin och snabb smålandsterräng. Vi lämnade regnet och kom till ett isigt och kallt Ramkvilla där vi bodde på ett mysigt lägenhetshotell/äldreboende. Ut på lördag kväll var det dags för första sträckorna i där Eskil och Marius sprang för lag 1, Erik och CC för lag 2, och P-A och JGH i lag 3.

IFK

Karolina var damernas hjälte när hon tog på sig uppgiften att springa första sträckan. Tekniken var inte riktigt med arrangörerna denna helg, så vi supporter fick lita på speakerns sporadiska uppdateringar från skogen. Eskil hade i alla fall bästa tid vid målgång, och hade fått med sig P-A på andra hälften som nästan orkade hänga i hela vägen i mål, ungefär samtidigt som det rapporterades att Erik och CC var bra med, och hade exakt samma tid vid första radion, spännade. Summan av allas löp räckte till ett mycket bra utgångsläge för alla tre herrlag inför söndagen, och även till att Kjell P fick hålla sitt vad och dansa på bordet i Halden sent under lördagskvällen (IFK var före Halden efter natten).

Vetle

På söndagsmorgonen visade termometern -9 och solen sken över rimfrosttäckta gärden. Begravningsentreprenören var på besök i sistasträckslöparnas länga under tidig morgon, men det var nog snarare klockomställningen och funderingar på vilket håll man nu vrider den, som störde lagkamraters nattsömn.

Vetle stack ut för 1:a laget som trea, 1,30 bakom Malung och 19 s efter Ok Linné. Håkan som 18:e man, och Mattias som 26:a. På sträcka fyra var det sen dags för Jonas, John och Bobby. Jonas kunde efter ett bra lopp men med en bom på slutet växla över till Audun som 5:a, just i hälarna på fjärde laget, Tisaren. Redan på första kontrollen var 4:e platsen inhämtad och loppet räckte till att säkra en fin 4:e plats i bästa konkurrens, en pinne upp från ifjol!Glasskålen från Kosta passar dessutom perfekt in i fjolårets hyllpremie!

Sören

Sören och Penta gjorde fina sista sträckor och stämplade in som 16 resp 36:e lag.

På damsidan var det Lovisa, Ida och Maria som sprang dag, och fick långa fina soliga lopp i Idas kluriga hemmaterräng. Ida och Maria lyckades hyfsa till resultatet genom att klara oss undan en varvning och slutade som 34:a.

Framförallt kommer vi ihåg att det äntligen var nöjda löpare rakt igenom och flera riktigt bra prestationer, som gjorde att den goda kamratandan höll sig väl framme! Tack till Johan och Ida för bra uppstyrd helg, Magnus som coachade, skjutasade och håll lågan igång i tältet, och till P-A som fixade frukost.


del av kartan

Resultat  

2012-10-31 07:46 Fredrik
Fint reportage!

Men vad är det Jonas har på huvudet under prisutdelningen? 6-packs-mössa?

2012-11-01 12:25 Johan
Bra rapport! 51 veckor till nästa gång.

Senast söndagen 11/11 ska alla reseräkningar och utlägg från smålandskavlen vara skickade till mig via e-post. OBS för utlägg ska originalkvitton skickas (snigelpost).

2012-11-01 18:08 Patrik
Ja det var fin läsning. Tack tack

;


Nyheten publicerad på gamla websiten

Ad Ministrator
Admin a.k.a. Glenn, har postat många artiklar på hemsidan. Mest är det för att han migrerade dem från gamla webbsidan och då automatiskt fick cred för att skrivit dem...

Lämna ett svar