Missa inte dagens lucka, rätt inskickat svar belönas!
Lucka 18
Om någon saknat mig på Roddklubben ett tag är anledningen Abu Dhabi. För mig har hösten inneburit ett ordentligt miljöombyte, inte bara ett byte från en ruggig höst i Göteborg till solsken varje dag utan också omställningen att inte gå till mitt härliga jobb utan testa livet som lyxhustru i arabvärlden.
Abu Dhabi är min nya hemstad men också namnet på emiratet staden ligger i vilket är det största i Förenade Arab Emiraten och även huvudstad där. För många är det en stad och ett land som innebär möjligheter men de möjligheterna varierar stort. Det kan innebära att genom hårt arbete försörja sin familj i ett land långt bort eller möjlighet att köpa lyxvaror i överflöd och någonstans där emellan hittar ni oss.
Hoppas också ni hittar rätt ord till krysset. Svar lämnas före julafton.
Ses på Roddklubben på tisdag, Inshallah.
/Linda
| 2011-12-18 08:01 Karro |
| Kul! Given julklapp till farmor. Självklart ska vi själva försöka lösa det också. |
| 2011-12-18 09:49 Jenny |
| Tack för söndagsunderhållning! Ser fram emot att få höra om din ökenacklimatisering och om möjligheten att arrangera klubbens familjeläger vintern 2012/2013 i Abu Dhabi. |
| 2011-12-18 09:59 Kjell E |
| Grattis! |
| 2011-12-18 15:12 Patrik |
| Snyggt! |
| 2011-12-18 20:11 johan och ida |
| Najs, detta ska vi försöka knäcka! |
| 2011-12-19 18:43 Flakbergs per_flakberg@hotmail.com |
| Grattis! Kanske lite tröga men nu har vi lösningen. Kul med lite insider-kryss för nördar! |
| 2011-12-19 18:55 PF per_flakberg@hotmail.com |
| Flakbergs>>Finskt tema idag så svaret blir på finska med felstavningar. – Puunjohtaja usi secailu koskiisässä! |
Nyheten publicerad på gamla websiten
