Den enda majorn värd namnet, The Trophy, avgörs nästa helg på Irlands västkust.

I år är det faktiskt 10-årsjubileum för denna anrika tävling. Årets tävling kommer också att bli något alldeles extra. The Comittee har nämligen letat upp några av Irlands tuffaste linksbanor så här kommer verkligen agnarna att sållas från vetet. Crane GC, som spelas två rundor på fredagen är rankad 19:e och Enniscrone som spelas två rundor på lördagen är rankad 12:a bland Irlands bästa banor. Den lilla byn Ballina (230 km NV Dublin) står som värd för årets major. Till årets tävling har hela fem blåvita kvalificerat sig. Det är McDrive (BH), McSwing (HK), McBlur (KE), McSlice (CC) och McShower (GK) . Första deltävlingen på torsdagen blir ett kärt återseende för deltagarna av 2003 års The Trophy. På denna bana, Corballis, avgjordes slutrundan för 2003 års tävling. Banan är sparsmakad med markeringar vilket resulterade i att våra spelare på ett hål ställde upp sig på tee åt helt motsatt riktning. Lägg därtill att banan har ett flertal blinda hål så hjälm är att rekommendera. Direkt efter avslutad runda kastar sig deltagarna in i hyrbilarna och kör de 23 milen över till västkusten och baslägret i Ballina. Resans sightseing blir på fredagsmorgonen då man på väg de 60 km till Carne GC färdas i kanten av Connemara National Park, som av många bedömmare anses vara vackrast av allt på hela Irland. Efter lördagens avslutande runda på Enniscrone blir det återresa till Dublin och en välförtjänt pubrunda i kvarteret Tempel Bar.
Uppladdningen inför årets major är som vanligt skiftande. McIron har varit på uppladdning i Italien och MSwing är på väg dit när detta skrives. Längst resa gör dock fjolårssegaren och tillika fjolårets rockie McWing. Han åker på långresa ill Sydafrika. Förutom mental uppladning skall han även förhandla med Mr Zuma om nödvändigheten av att landet köper Jas Gripen.

Tar man ett titt på segerhistoriken så leder McIron på tre segrar före ett koppel spelare som har varsin seger. Att märka är att McIron är den ende i sällskapet som inte använder driver. Han var dock i valet och kvalet att köpa en sådan inför årets tävling men tyckte inte det var värt det. Det tyckte dock hans konkurenter som därför har startat en insamling för att han skall komma till start iklädd driver.
Årets program ser ut som följer:
Torsdag 16 september
Avresa Landvetter SAS kl 07.15 och ankomst Dublin kl 10.25.
Kl 12.00: The Trophy round 1 Corballis GC
Kl 17.00 Resa Dublin-Ballina (230 km)
Fredag 17 september
Kl 07.30 Frukost Downhill Inn Ballina (Resa Ballina-Carne 60 km)
Kl 09.00-09.08-09.16 The Trophy round 2 Carne Belmullet GC.
Kl 14.36-14.44-14.52 The Trophy round 3 Carne Belmullet GC.
Lördag 18 september
Kl 07.30 Frukost Downhill Inn (Resa Ballina-Enniscrone 13 km)
Kl 07.48-07.56-08.04 Aberlour Cup kval Enniscrone GC
Kl 13.32-13.40-13.48 Aberlour Cup final Enniscrone GC
Kl 18:00 Avresa till Dublin (210 km)
Kl 21.00: Pubrunda Tempel Bar i Dublin.
Söndag 19 september
Avresa Dublin kl 12.55 – ankomst Göteborg kl 19.00
Nyheten publicerad på gamla websiten