Här kommer lite info om 10-mila lägret 11-13 April från Björn Stenberg.
Hejsan!Såg att elitkommittén ska ha möte och tänkte därför ge en liten lägesbeskrivning inför lägret 11-13 april. Vill också ha några synpunkter kring upplägget även om jag har min uppfattning klar…….
-Vi ska bo på Herrfallets stugby 1,5 mil S om Arboga. Jag har bokat 5 st. 6-bäddsstugor som kostar 1060:– per stuga om vi tar med sänglinne samt städar själva. Du kan se mer på deras hemsida: www.herrfallet.se
-Mat är inte beställt men det går att göra detta. Förslagsvis ordnar vi maten på egen hand.
-Reser gör vi väl i egna bilar?!?
Lite kring det tänkta programmet:
Fredag: Jag föreslår Katrineholms nattävling. De som inte vill tävla kan med fördel träna på de öppna” banor som finns (den längsta är c:a 7,5 km).Västerås har också natt-tävling men dit är det för det första betydligt längre att åka för oss som kommer söderifrån, dessutom är det lämpligare terrängtyp i Katrineholm. Ytterligare alternativ för fredagen är en OL-träning på vägen upp i Norra Björke(Främmestad) Ev. kan det finnas en natt-träningsbana i direkt anslutning till stugbuýn, vill avvakta tills jag fått den karta(1:8000) som de ska skicka till mig.Det kan ju vara ett “Kalle Anka område”.
Lördag/Söndag: Jag håller som bäst på att titta igenom de olika träningspaket som finns.Jmför bl.a med de terrängtyper som dyker upp på TIOMILA. Två av passen är inom 1,5-5 mil från stugbyn och ett troligen 3-4 mil. Tanken är att vi ska hinna med tre rejäla OL-pass varav lördagens andra kan köras som dag,skymning eller natt.
Då det finns relativt viktiga tävlingar både före och efter denna helg tycker jag att träningarna ska avverkas i “lagom” fart……Observationsförmåga och möjligheten att samla på sig info om hur man ska hantera TIOMILA-terrängen blir liksom bättre då….Naturligtvis kan jag inte hindra dem som vill “tuta och köra” men ….
Är tacksam för ev. synpunkter på ovanstående.Har nytt mobilnummer: 0708- 579062.
Ska inte du på mötet kan du väl vidarebefordra detta till någon som ska dit!
OL-Hälsningar!/Björn”
Nyheten publicerad på gamla websiten