Idag är det julafton och alla barn (och kanske de lite äldre) går i väntans tider. Förhoppningsvis har jultomten med sig några klappar i år för att glädja alla blåvita.
Vi har ju redan fått många klappar att glädjas åt under året och dagens lucka är en tillbakablick på en klapp som kom tidigare i år och som trots VM-guld, SM-guld och många andra framgångar kanske framstår som en av de allra roligaste, nämligen D 10 tjejerna Thea, Olivia, Elin, Filippa och Annas vinst i DM-stafetten.
Om man ska dra på stort så kanske man kan konstatera att ett paradigmskifte i IFKs historia skedde i och med segern och att en ny era är på gång?

Just nu är ju tjejerna utspridda lite varstans i världen. Thea och Filippa är i Borlänge där de just klarat av 5km skidor på Skräddarbacksspåret, Anna och Elin firar jul hemma i Kållered och Olivia borstar bort sand från kroppen på varmare breddgrader tillsammans med familjen, närmare bestämt i trakterna kring Surfers Paradise i Australien där de både snorklat och orienterat.
För att få mer inblick i vad som egentligen hände den där dagen i början av september så fick jag försöka samla ihop tjejernas tankar genom att intervjua dem lite på distans.
Vi har ju sett diverse knep och knåp i kalendern och här kommer ett till. Om man pusslar ihop alla tjejernas svar så får man en klar bild om hur det var att vinna sin allra första DM-stafett. Eller, iaf någotsånär:) Så här minns de dagen själva!
Hur kändes det för er på morgonen före start?
Thea: -Väldigt pirrigt. Jag ville nästan inte springa för jag var så nervös.
Olivia: -Pirrigt för det var min första stafett. Jag värmde upp med de andra och drack mycket vatten.
Filippa:- Bra, det var pirrigt för det var första gången jag sprang själv utan någon vuxen.
Elin: -Jag var lite trött, lite pirrig. Det var kul att leka med de andra tjejerna.
Anna: -Jag var trött, lite kittlig i magen som det brukar vara.
Kommentar: Att det var nervöst kan nog alla som var på tävlingsplatsen intyga. Tjejerna hade svårt att sitta stilla och det blev mer än ett besök på toan, både av laget och deras nervösa föräldrar..
Vilka förberedelser hade ni?
Thea:-Jag värmde upp och kollade runt lite på TC. Jag kollade in hur dom gjorde vid starten och försökte kolla vilka som sprang första sträckan i de andra lagen.
Olivia:- Jag värmde upp med de andra och drack mycket vatten. Det var pirrigt!
Filippa:- Jag kollade lite när Thea sprang iväg och uppvärmde lite. Jag satsade stenhårt!
Elin: -Jag värmde upp med Olivia & Filippa.
Anna: -Uppvärmning. Innan tävlingen tittade vi på hur vi skulle växla och hur det såg ut vid målet.

Berätta om era lopp?
Thea:- Alla startade samtidigt eftersom det var första sträckan och jag försökte hänga på dem som sprang i samma klass. Det gick bra. I slutet så hängde jag på fel ner till en bäck vid målet. Sen försökte jag ta mig igenom brännässlor men det gick inte så bra så jag kom en pytteliten bit efter de andra till mål.
Olivia: -Det gick bra, men på ett ställe sneddade vi över ett hygge, det blev en omväg. Jag kände mig säker tillsammans med de andra när vi sprang.
Filippa: -Vi sprang väldigt mycket uppåt och så såg vi ett gammalt hus. Vi såg några andra tjejer och sen fick vi fråga om det var en stig vi sprang på. Sen stannade Olivia för någon hade trillat och jag och Elin sprang så fort vi kunde mot mål.
Elin: -Jag, Olivia & Filippa sprang på ett kalhygge när vi trodde att vi kunde gena och fick klättra över stockar när de andra sprang på en grusväg. Lite innan sista kontrollen stannade Olivia och kollade på en tjej som hade ont efter att ha ramlat.
Anna: -Jag sprang först ikapp en tjej från Sjövalla. På slutet av banan kom jag ikapp en tjej från Lerum och sedan spurtade vi tre om segern. Jag tänkte inte utan sprang bara det fortaste jag kunde.
Kommentar: Ojojoj vad spännande! Ett drama över 3 sträckor med ett rafflande slut. Vad mer kan man önska sig?

Hur kändes det att vinna?
Thea:- Det kändes bra att vinna en stafett mot de andra lagen eftersom det var en ganska stor tävling. Det var kul att vinna tillsammans med de andra tjejerna för IFK är ju bäst.
Olivia: -Kändes jätte kul! Tänk att Anna kunde springa så fort på upploppet. Vi fick nån ljushållare i järn som föreställer en krona.
Filippa:- Bra, det var kul för det var första gången jag sprang själv. Vi fick en blomma och typ en ljusstake.
Elin: -Det var en kul känsla att vinna.
Anna: -Roligt.
Kommentar: Det märks att de redan är mediatränade då de ger svar som inte direkt sticker ut. Men med tanke på hur svårt de hade att lämna prispallen efter att ha tagit emot priset så verkar de sugna på fler segrar.

Filippa: -Vi ska vinna. Jag ska springa själv på 5 dagars och satsa hårt.
Thea: -En seger på någon tävling eller någon stafett. Eller många segrar förresten..
Olivia:-Vinna DM kavlen igen. Springa en egen sträcka själv. Lära mig tumgreppet jag har redan övat på det i Australien.
Elin: -Jag vill stämpla rätt på 5-dagars.
Anna:- Det skall bli roligt att prova D12.
Kommentar: Det här verkar lovande. Det ser ut som att tjejerna har planen klar.
En sak verkar dock säkert: Den goda stämningen och lagkänslan som finns i klubben har smittat av sig på de yngre!
Vi avslutat intervjun med några snabba frågor!
Roddklubb eller
Kamratgård
– Filippa. -Kamratgården
– Thea:- Kamratgården
– Elin: -Kamratgård (på sommaren kan man bada från roddklubben)
– Anna: -Kamratgård
– Olivia: -Kamratgården
Kommentar: Kamratgården är en klar favorit bland de yngre. Vi får se om även en annan sektion i föreningen anser det..
Zoorientering eller
5-dagars
– Filippa: 5 dagars
– Thea: 5-dagars
– Elin: 5-dagars
– Anna: 5-dagars
– Olivia: 5-dagars
Kommentar: Inte oväntat då det är varmt och gött på sommaren. Att springa runt på C-orten är ju inte helt fel heller..
Jenny Johansson
eller Jonas Pilblad
– Filippa: Båda
– Thea: Båda
– Elin: Båda
– Anna: Båda
– Olivia: Jenny Johansson
Kommentar: ledsen Jonas men det blir Jenny som är favoriten för tjejerna..
Godis på tävling eller
godis hemma
Filippa: -hemma
Thea: -hemma
Elin:- hemma
Anna: -Godis hemma när det är kalas.
Olivia: -Godis hemma
Kommentar: Alla väljer godis hemma. Antagligen har de stränga föräldrar som inte tillåter godis på tävling eller så är de manipulerade till att svara att godis och idrott inte hör ihop..
Springa fort eller
springa rätt
– Filippa Springa fort
– Thea: Springa rätt
– Elin: Springa fort
– Anna: Springa rätt
– Olivia: Springa rätt
Kommentar: Inte så konstigt att det är småsyskonen som väljer att springa fort eller?
Vi tackar tjejerna för intervjun och önskar dem lycka till nästa år!
GOD JUL OCH GOTT NYTT ÅR!
P:S ..och tack alla för den fantastiska julkalendern, jag har likt ett barn på julafton sett fram emot varje ny lucka. Det har varit ett nöje att läsa varje dag!
2011-12-24 08:26 Josefina och Karolina |
Härligt att läsa om tjejerna! Jättekul att vi börjat få ungdomar som vi kan följa och heja på. Håller med Martin, rolig läsning varje dag. God Jul till Er alla goda Kamrater! |
2011-12-24 09:16 Henrik & Tiina |
Så underbara! Tack för årets julkalender, och God Jul på er alla! |
2011-12-24 13:02 Fam Erixon magnus.erixon@telia.com |
Tack för denna eminenta rapportering från Stafett DM. Nästa år är Tilda och Carl (om vi får ihop ett kill-lag) också med och springer såklart!
Vi hoppas även på en positiv utveckling vad gäler Nya Kamratgården. Vi är många som gärna vill tillbaks! God Jul och Gott Nytt År till alla Blåvitare från Fam Erixon i Landvetter 🙂 |
2011-12-24 15:53 Patrik |
Fin läsning. Trots all elit som vi har är ungdomsgrupperna klubbens stoltheter. Längtar till 25manna nästa år! |
2012-01-02 11:10 TamTam |
I agree, this julkalender is a kanon great idea! Really cool to read once again. Thanks Martin. |
;
Nyheten publicerad på gamla websiten