IFK Göteborg välkomnar två av Göteborgs mest lovande juniorer till klubben

I kväll, lagom till Luciafirandet kommer nästa tidiga julklapp: Ytterligare två unga löpare har bestämt sig för att IFK Göteborg är rätt klubb att springa för om man vill vara del av ett gott gäng, göra en seriös elitsatsning och samtidigt få springa med den finaste klubbtröjan av dem alla. Vi välkomnar duktiga juniorerna Arvid Våg som tidigare sprungit för Lerums SOK och Tilda Karlsson tidigare OK Alehof till Blåvitt!

Här är hela pressmeddelandet som släpptes via Facebook i kväll

IFK Göteborg välkomnar två av Göteborgs mest lovande juniorer till klubben

En av världens bästa orienteringsklubbar IFK Göteborg växer med två av Göteborgs mest lovande juniorer. Tilda Karlsson och Arvid Våg väljer Blåvitt som klubbadress i deras fortsatta satsningar i junioreliten i Sverige.

Tilda Karlsson

Tilda Karlsson, orienteringsfostrad i OK Alehof, har bland annat en SM-bronsmedalj i sprint från 2013 bland sina meriter. Tilda kommer tillsammans med Erica och Elin Pettersson skapa ett oerhört starkt damjunior-lag i IFK Göteborg.

”Jag ser fram emot mitt klubbyte och att komma till en ny miljö som kan ge mig motivation och drivkraft för att utvecklas. Att mitt val blev IFK var bland annat för att klubben bjuder på en trevlig miljö och har många duktiga löpare som kan ge inspiration och kunskap. Inför säsongen 2015 hoppas jag att komma tillbaka från en längre skada och jag ser fram emot att få göra detta i klubbens färger. Vidare hoppas jag kunna vara med och bidra till framgångar för klubben.” säger Tilda Karlsson.

Arvid Våg

Arvid Våg kommer från Lerums SOK och har visat hög klass som junior bland annat med sin nionde plats från SM-lång i H20 i år, en klass han har ett år kvar att tävla i.

”Min främsta orsak till att byta klubb är att jag vill ta ett kliv i karriären och inspireras av alla duktiga löpare i IFK. Jag vill ge mig chansen till att utvecklas som individuell löpare men också att få möjligheten till att få springa i ett av Sveriges bästa stafettlag.” Säger Arvid Våg.

IFK Göteborg orientering bedriver en målmedveten satsning på att skapa en utvecklande träningsmiljö där unga orienteringstalanger kan växa i en trevlig miljö, med fokus på lika mycket kamratskap som elitsatsning i världsklass. Sedan länge finns en kultur i klubben om att äldre elitlöpare med långa karriärer tar ett stort ansvar för att hjälpa våra unga talanger att forma sina karriärer.

”Arvid och Tilda är två lovande, mycket seriösa och trevliga löpare som väl passar in i miljön i IFK. Vi är såklart väldigt glada över att de valt oss som sin framtida klubb. Det skall bli kul att se hur de kan växa genom att få bra sparring på träningar och utmanas att ta plats i våra lag på stora stafetter. Välkomna till IFK Göteborg Arvid och Tilda!” säger Jan Carlsson, ordförande i IFK Göteborg orientering.

”Att två lovande juniorer som Tilda och Arvid väljer att komma till oss i IFK Göteborg orientering är ett väldigt fint kvitto på att vi lyckats med vårt mål att skapa en attraktiv tränings och tävlingsmiljö. Det är fantastiskt att se vilket seriöst ungt gäng med orienterare vi har i klubben som Arvid och Tilda kommer passa väldigt bra in i.” säger Fredrik Löwegren, ansvarig för klubbens VM 2016-satsning, som själv har fyra medaljer från EM och junior-vm från sin aktiva karriär.

—————————————–

IFK Göteborg är sedan många år etablerat som ett av världens bästa klubblag inom orientering. Det visas t.ex. genom ständiga topplaceringar på 10Mila världens mest prestigefyllda stafett inom orienteringssporten. 2013 placerade sig IFK Göteborg på tredje plats som bästa svenska klubb, 2014 blev det en sjätteplacering. Klubben har även en erkänt bra träningsmiljö med en blandning av erfarna äldre löpare med bland annat guldmedaljer från VM både på herr och damsidan som stöttar de yngre talangerna i sin utveckling. Ett ungt elitteam som tillsammans har tio medaljer på de senaste årens junior-VM i orientering. Ett fokuserat team har även sedan 2013 jobbat mot VM i orientering 2016 somavgörs på hemmaplan i Strömstad.

 

2014-12-12 22:32 Stefan K
Välkomna till Blåvitt Arvid och Tilda! Kul med fler unga duktiga löpare i klubben!

2014-12-12 22:33 Joel
Grymt!! Varmt välkomna!

2014-12-12 22:45 Niclas
Vad kul! Välkomna.

2014-12-12 23:02 Annica
Varmt välkomna!

2014-12-13 04:57 Janne Carlsson
Välkomna till klubben!

2014-12-13 06:58 Anders apihl@volvocars.com
Det var roliga nyheter. Lycka till Arvid och Tilda.
Mvh en som har förflutet i både Alehof och LSOK

2014-12-13 07:16 Tengvall
Jul verkar komma tidigt iår, varmt välkomna! =)

2014-12-13 07:35 MEX
Välkomna! Har vi skaffat ny logga, riktigt snygg!

2014-12-13 07:51 Frida
Wihoo vad kul!!! Välkomna 😀

2014-12-13 10:32 Anna G
Vad kul 😀 😀

2014-12-13 10:58 Erica
Jippiii!!! Välkomna 😀

2014-12-13 16:14 penta
Välkomna!

2014-12-13 17:57 Henrik
Välkommna! Grymt härligt!

2014-12-13 22:17 AnnaN.
Jeijj, va kul! Välkomna!

2014-12-14 09:46 Fredrik P
Härligt! Välkomna.

2014-12-14 20:47 John
Härligt, välkomna till blåvitt!

2014-12-14 21:04 Martin
Kul! Välkomna!

2014-12-15 07:51 Per A
Välkomna!

2014-12-17 14:58 Mattias
Välkomna!

2014-12-17 22:47 Jenny
Kul! Snygga ni är i blåvitt! Välkomna!

Nyheten publicerad på gamla websiten

Ad Ministrator
Admin a.k.a. Glenn, har postat många artiklar på hemsidan. Mest är det för att han migrerade dem från gamla webbsidan och då automatiskt fick cred för att skrivit dem...

Lämna ett svar